# Banda rzecze

To samo co w innych mediach, ale lepiej i mądrzej.

Biblia a groteska

with one comment

Tak wiem – znowu Biblia. Aczkolwiek zacząłem zastanawiać się ostatnimi czasy, czy Pismo Święte, może być odbierane jako groteska. Weźmy na przykład Mojżesza – zbawca Izraela, który był wygnańcem i wyrzutkiem społecznym. Nie oszukujmy się – w tamtych czasach pasterze, to nie byli mili panowie grający na fujarkach, dający ciasteczka napotykanym dzieciom. To byli ludzie wyrzuceni ze społeczności. Dzisiaj nazwalibyśmy ich raczej „karkami” lub „dresami” aniżeli pasterzami. Idźmy dalej. Niepokalane Poczęcie – dziewica w ciąży. Daje oksymoronem, co nie? No dobra. Narodziny Jezusa. Oto Syn Boży, zapowiadany Zbawiciel, rodzi się w kupie gnoju w obskurnym miejscu. Trochę to mało boskie i mało królewskie. Owszem, wiem, że temu się nie da nic zarzucić ale czy tak powinny wyglądać narodziny Boga? Kolejna sprawa – śmierć Jezusa. Umiera wśród największych gangsta tamtych czasów. Towarzystwo, w jakim zmarło się Jezusowi jest (najlżej ujmując) nieodpowiednie. Sama śmierć Jezusa była śmiercią niegodną. Owszem – efekciarską, ale niegodną.

Joł.

wizardlvl80

Reklamy

Written by Banda

2009/12/03 @ 4:27 pm

Napisane w Uncategorized

Jedna odpowiedź

Subscribe to comments with RSS.

  1. Neo był hakerem, czyli przestępcą, i też zbawił swiat. Skoro złodziej i włamywacz może stać się wybrańcem to Jezus także.
    Problem w tym, że Neo rzeczywiście coś uratował, a Jezus poległ. Judaizm z tego powodu odrzuca Jezusa jako zbawiciela, ponieważ jego dokonania są o kilka klas niższe niż w przypadku Neo.

    Pozdrawiam.

    g4spr0m

    2009/12/03 at 4:55 pm


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: