# Banda rzecze

To samo co w innych mediach, ale lepiej i mądrzej.

Ciągle o tym samym

leave a comment »

Stowarzyszenie „Polska jest najważniejsza” nie wydaje się mieć szans na podbój polskiej sceny politycznej o ile PiS się nie rozpadnie, albo nie stanie się cud i do stowarzyszenia nie dołączą zasobni w pieniądze członkowie obecnego PiS-u (czyli w sumie potrzebne są dwa cuda). Tym bardziej stowarzyszenie jest bez szans, że pani JKR zamierza w najbliższym czasie odwiedzić Śląsk i wspierać kandydatów swojej byłej partii. To zachowanie co prawda miłe i lojalne wobec kolegów, ale słabo zaznaczające jej odrębność polityczną, a tego właśnie będzie w przyszłości potrzebować stowarzyszenie, które ma zamiar przekształcać się w samodzielną partię (chociaż dzisiaj nikt poza dziennikarzami nie mówi tego głośno). Nawet jeśli PJN będzie miało olbrzymie szczęście i uda mu się zgromadzić środki do prowadzenia równej walki z PiS-em, ciągle pozostanie dyskusyjne, czy nowy centroprawicowy twór ma szanse cokolwiek wskórać. Z jednej strony Prawo i Sprawiedliwość jest silne dzięki specyficznemu elektoratowi jaki skupia. Jego byli politycy słusznie zauważyli, że partia ta skupia na sobie skrajny elektorat, że stoi „tam gdzie kiedyś stało LPR”. Ta droga nie prowadzi do politycznej dominacji, ale może być receptą na przetrwanie. Jeżeli PiS ostanie się w parlamencie to należy się zastanowić czyj elektorat „Polska jest najważniejsza” zagarnie. A jeżeli już zagarnie to jak będą wyglądały przyszłe rządy? PO najprawdopodobniej będzie starało dogadać się ze wszystkimi poza partią Kaczyńskiego, co sprawi, że opozycja znowu będzie słaba i rozbita (mocno prawicowy post-PiS oraz SLD), a Platforma będzie miała przyzwolenie na swobodne rządzenie.
Wyjście? Tak naprawdę tylko jedno. Druzgocząca przegrana PiS w wyborach najpierw samorządowych, później parlamentarnych i tym samym konsolidacja nowej opozycji. Scenariusz na daną chwilę mocno wątpliwy ze względu na wspomniany już wcześniej elektorat Kaczyńskiego.
Czy w takim razie PJN jest w stanie przysłużyć się Polsce? Tak, jeśli tylko będzie w stanie sprecyzować program, który przyciągnie elektorat ze wszystkich obecnych partii oraz jeśli PiS okaże się wystarczająco slaby. Dość dużo założeń, jak na coś co jeszcze tak naprawdę nie powstało.

g4spr0m

powered by gedit 2.30.4,  Fedora 14 (Laughlin)

Written by g4spr0m

2010/11/17 @ 9:22 pm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: